Jakie maszyny powinny pojawić w nowej stolarni?

Cechami, które powinny wyróżniać współczesną stolarnię, są doskonała jakość wykonywanych wyrobów, a także – niezwykle istotna w produkcji seryjnej – powtarzalność. Dzięki niej jest możliwe wytwarzanie bardzo precyzyjnie dopasowanych do siebie elementów mebli czy parkietów. Obie te cechy wymagają zastosowania specjalistycznych maszyn do obróbki i wykańczania drewna. Jakie to maszyny i czym się one charakteryzują?

Narzędzia i maszyny dla stolarni obrabiających płyty

Wyposażenie stolarni, które zajmują się obróbką płyt obejmuje maszyny uniwersalne i specjalistyczne. Najczęściej stanowią one jeden z działów zakładu wytwarzającego meble, dostarczając komponentów do takiej produkcji. Standardową czynnością, jaką wykonuje się w takich firmach jest fornirowanie, czyli pokrywanie płyty cienką warstwą drewna wysokiej jakości. Naklejenie takiego materiału wymaga wykorzystania specjalistycznych maszyn, jakimi są profesjonalne prasy do forniru. Maszyny stolarskie stosuje się również do oklejania krawędzi. Jednak zanim gotowy element trafi do okleiniarki, jest konieczne jego ukształtowanie. Do tego celu wykorzystuje się maszyny tnące – piły lub pilarki. Stanowią one niezbędne wyposażenie stolarni. 

Okleiniarki do odpowiedniego oklejenia materiałów 

Okleiniarki to specjalistyczne urządzenia przeznaczone do precyzyjnego, szybkiego i bardzo dokładnego oklejania bocznych powierzchni płyt obrzeżami PCV, ABS czy warstwą. Nowoczesne maszyny stolarskie są przystosowane do naklejania taśm o grubości od 0.3 do 4 mm i szerokości od 10 do 80 mm. Ten zakres jest podstawowym parametrem, który warunkuje wybór maszyny. Inne jej cechy to m.in.: prędkość posuwu, ilość agregatów obrabiających wielkość stołu roboczego, minimalne wymiary oklejanego elementu czy moc maszyny. 

Pilarki formatowe również znajdą tutaj zastosowanie 

Poza maszynami specjalistycznymi takimi jak okleiniarki czy maszyny do fornirowania w stolarniach zajmujących się obróbką płyt stosuje się też maszyny uniwersalne. Są to między innymi wymienione wcześniej pilarki formatowe. Ich cechą charakterystyczną jest wyposażenie w podwójną tarczę, która podczas pracy eliminuje ryzyko wykruszania się krawędzi materiału. Ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadku cięcia płyt laminowanych czy pokrywanych melaminą. Stosunkowo twarda warstwa zewnętrzna jest trudna do cięcia z zachowaniem idealnie równej krawędzi. Warto tu postawić na używane maszyny stolarskie, które są masywniejsze i wykonane z większą solidnością. Dzięki temu gwarantują pracę na najwyższym poziomie. 

Wiertarki wielowrzecionowe 

Nie można również zapomnieć o wyposażeniu stolarni w wiertarkę wielo wrzecionową. Jest to urządzenie wielozadaniowe, o uniwersalnym charakterze, dlatego zaspokoi potrzeby zakładu w zakresie wykonywania otworów. Maszyny do drewna z tej grupy są obecnie najbardziej precyzyjne i najpraktyczniejsze, dlatego szczególnie sprawdzą się w nowych stolarniach. Można je wykorzystywać do wiercenia pod zawiasy, kołki, półki, ale też do prac naprawczych czy konstruowania gotowych mebli. 

Maszyny specjalizujące się w obróbce drewna

Nowoczesna stolarnia jest zakładem produkcyjnym, który specjalizuje się w pracy z drewnem i materiałami drewnopochodnymi. Nie każda firma o tym profilu realizuje te same zadania. Profesjonalne stolarnie można podzielić na dwie grupy. Jedna z nich to warsztaty, które zajmują się obróbką drewna. Druga to firmy, w których gotowe płyty są poddawane formowaniu i wykańczaniu. Ze względu na różnorodność i specyfikę prac w każdej z tych dwóch dziedzin niezbędne jest też inne wyposażenie. Maszyny stolarskie wykorzystywane do obróbki drewna to przede wszystkim urządzenia do cięcia, strugania, wyrównywania, przygotowywania powierzchni oraz wykonywania otworów. Pozwalają one na przetworzenie surowego drewna w elementy gotowe do dalszego przetwarzania na potrzeby budowania mebli czy innych produktów z tego materiału. W stolarni tego typu niezbędne są nowe lub używane maszyny przedstawione poniżej. 

Pilarka formatowa do rozcinania drewna litego 

Pilarka formatowa jest podstawową maszyną stolarską niezbędną do obróbki drewna. Umożliwia przecinanie litego drewna i płyt z bardzo wysoką precyzją. Jest ona efektem specjalnie zaprojektowanego systemu prowadzenia stołu formatowego. Maszyny do drewna z tej kategorii różnią się mocą, którą należy dopasować do charakteru wykonywanych zadań. Do istotnych parametrów pilarki zaliczają się też ilość obrotów, moc silnika podcinaka, długość wózka czy maksymalne obroty. W pilarce formatowej ważnym elementem jest agregat podcinający, który odpowiada za cięcie materiałów drewnopochodnych bez powodowania jego wyszczerbień. 

Może Cię zainteresować: Zastosowanie pilarek formatowych

Wyrówniarka - wygładź i wyrównaj drewno 

Maszyną stolarską, która obowiązkowo powinna się znaleźć w stolarni wyspecjalizowanej w obróbce drewna, jest wyrówniarka. Zadaniem maszyny jest nadanie gładkości powierzchni. Wyrówniarka charakteryzuje się parametrami technicznymi takimi jak: szerokość pola roboczego, wymiary i liczba noży skrawających czy moc silnika. Zarówno nowe, jak i używane wyr przeznaczone do wyrównywania, powinny być dobierane do indywidualnych potrzeb stolarni. Na uwagę zasługują maszyny z regulowaną przykładnicą pod kątem.

Grubościówki do precyzyjnej i stabilnej pracy z materiałem 

Trudno wyobrazić sobie pracę stolarni bez maszyny do drewna, jaką jest grubościówka. Zadaniem urządzenia jest nadanie elementowi drewnianemu (desce, belce) określonej grubości. Efekt jest osiągany przez skrawanie całych płaszczyzn materiału, zależnie od typu maszyny – jednej lub dwóch. Grubościówki charakteryzują parametry takie jak: moc silnika, prędkość skrawania, rozmiary stołu, a także masa własna i dodatkowe zabezpieczenia. W nowych stolarniach doskonale sprawdzają się używane maszyny grubościowe, które są stabilne i bardzo masywne.

Strugarki czterostronne 

Praktyczną maszyną stolarską przeznaczoną do wstępnej obróbki drewna jest strugarka czterostronna. Pozwala ona na jednoczesne opracowanie wszystkich czterech powierzchni, dzięki temu po jednym przejeździe otrzymuje się sformatowany element. Maszyny stolarskie tego typu są niezastąpione przy produkcji podłóg, listew, półfabrykatów itp. zapewniając szybkie wytwarzanie dużej liczby jednakowych elementów. Na strugarce można również wykonywać listwy podłogowe, wykończeniowe czy deski boazeryjne. Poszczególne modele urządzeń różnią się parametrami technicznymi i stopniem zautomatyzowania. 

Wiertarki do przygotowania precyzyjnych wierceń 

Wiertarki to kategoria maszyn stolarskich przeznaczonych do wykonywania otworów o wysokiej precyzji. Wybór odpowiedniego modelu jest uzależniony od tego, ile i jakie otwory wykonuje się w procesie produkcji elementów. W sprzedaży są wiertarki poziome i pionowe, oscylacyjne, wielo-wrzecionowe oraz wyspecjalizowane jak np. do wwiercania pod zawias czy otworów systemowych pod półki.

 

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb.