Czym są i do czego służą maszyny wieloczynnościowe?

Stolarnie, które zajmują się obróbką i wykańczaniem drewna czy płyt drewnopodobnych, wymagają wyposażenia w specjalistyczne maszyny. Często są one duże, zajmują wiele miejsca i nie zawsze w pełni wykorzystuje się ich moce przerobowe. Alternatywę dla wielu kosztownych urządzeń stanowią maszyny wielofunkcyjne. Czym są takie modele i jakie stwarzają możliwości dla firm?

Kto stosuje maszyny wieloczynnościowej do drewna?

Maszyny wieloczynnościowe nie są rozwiązaniem dla każdego. Najlepiej sprawdzają się tam, gdzie wykonuje się mniejsze partie elementów i nie jest konieczne jednoczesne wykorzystanie dwóch czy trzech funkcji. Urządzenia są zaprojektowane tak, że mogą wykonywać tylko jedno lub max dwa zadania na raz. Dlatego nie nadają się do firm, w których jest realizowana produkcja seryjna na szeroką skalę. Z drugiej strony mają one wiele zalet cennych dla małych firm oraz tam, gdzie stolarnia stanowi zaplecze produkcyjno-remontowe dla innego przedsiębiorstwa. Ponieważ zajmują znacznie mniej miejsca niż kilka samodzielnych urządzeń, są dla nich doskonałym i bardzo praktycznym zastępstwem. Dzięki maszynom wieloczynnościowym mała stolarnia może kompleksowo obrabiać drewno, korzystając z szybkich, wydajnych i precyzyjnych rozwiązań. Znacznie zmniejsza się też potrzeba wykonywania żmudnej pracy przy pomocy narzędzi ręcznych. Maszyny, które łączą kilka funkcji są też dobrym wyborem do modelarni oraz wzorcowni. W takich pracowniach czy warsztatach zazwyczaj wykonuje się pojedyncze elementy, przeznaczone do testowania lub przygotowywania szablonów produkcyjnych. Takie zadanie nie wymaga jednoczesnego stosowania pilarki i frezarki. Maszyna wieloczynnościowa pozwala jednemu czy dwóm pracownikom obsługi wykonać wszystkie etapy tworzenia elementu bez przerywania pracy i przenoszenia go na inne urządzenie.

Zalety maszyny wieloczynnościowej

Z przedstawionej wcześniej prezentacji można wysnuć wniosek, że maszyny wieloczynnościowe dla stolarni są warte zakupu w uwagi na wiele zalet. Wśród tych najistotniejszych dla małego zakładu można wymienić:

  • zastąpienie jedną maszyną kilku niezależnych urządzeń, 
  • znaczne zmniejszenie kosztów wyposażenia stolarni, 
  • zmniejszenie kosztów eksploatacji maszyn, ich konserwacji czy wykorzystania energii elektrycznej do zasilania, 
  • ograniczenie liczby pracowników obsługi, 
  • możliwość wykonania gotowego elementu na jednej maszynie, a w efekcie skrócenie czasu produkcji pojedynczego elementu, 
  • zmniejszenie obciążenia podłogi ciężkimi maszynami, która w takich wypadkach wymaga kosztownego i czasochłonnego wzmacniania konstrukcji, 
  • ograniczenie poziomu hałasu w stolarni.

Wiele z wymienionych korzyści dotyczy również dużych zakładów, które wykorzystują maszyny wieloczynnościowe do wytwarzania pojedynczych modeli. Uzupełniając stolarnię takim modele można – obok produkcji seryjnej – stworzyć samodzielne stanowisko do świadczenia usług na zamówienie. To również doskonałe wsparcie podczas wykonywania napraw mebli czy innych konstrukcji drewnianych.

Czy ta maszyna ma wady?

Chociaż maszyny wieloczynnościowe są bardzo funkcjonalne, a ich zakup niesie ze sobą wiele korzyści nie oznacza to, że są idealne. Podstawowa wadą urządzeń z tej kategorii jest wspomniane wyżej ograniczenie do wykorzystania jednej funkcji w tym samym czasie. Oznacza to, że jeśli na urządzeniu wykonuje się cięcie struganie grubościowe, nie można jednocześnie frezować czy wiercić otworów. W stolarniach, w których produkuje się duże serie np. desek podłogowych czy listew wykończeniowych oznaczałoby to przestoje i spowolnienie produkcji. Ponadto, każda kolejna czynność wymaga przestawienia parametrów pracy maszyny, co również wiąże się z wykorzystanym czasem. Wymienione wady maszyn wielofunkcyjnych odnoszą się jednak wyłącznie do dużych stolarni.

Jedna maszyna zamiast pięciu!

Maszyny wieloczynnościowe znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach produkcji. Ich niewątpliwą zaletą jest ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni, gdyż jedno urządzenie zastępuje kilka wyspecjalizowanych, jednofunkcyjnych konstrukcji. W wielu przypadkach są to maszyny drogie, których zakup znacznie obciąża budżet firmy. Nawet modele używane, z założenia znacznie tańsze, też pochłaniają znaczne środki finansowe nie wspominając o kosztach ich eksploatacji, zużycia energii elektrycznej czy remontów. Stolarnie – zwłaszcza te specjalizujące się we wstępnej obróbce litego drewna – wykonują wiele czynności związanych z cięciem, przecinaniem skrawaniem czy wierceniem. Standardowo na wyposażeniu takich firm można znaleźć piły i pilarki, strugarki, wyrówniarki, grubościówki i inne maszyny tego typu. Wszystkie realizują podobny proces, jakim jest ścinanie z powierzchni warstwy materiału. Stolarskie maszyny wieloczynnościowe łączą w sobie wszystkie te funkcje. Dzięki temu jedna konstrukcja o wymiarach nie większych niż 3 x 3 m i masie około 400 - 900 kg zastępuje pięć podobnych urządzeń. Zazwyczaj łączą one zadania pilarki, wyrówniarki, grubościówki, frezarki i wiertarki. Spotyka się również modele o mniejszej liczbie funkcji, takie jak np. pilarko-frezarki czy pilarko-wyrówniarki.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb.