Jaką szlifierkę do drewna kupić?

Szlifierka jest typem maszyny, które powinna się znaleźć na wyposażeniu każdej stolarni oraz warsztatu zajmującego się obróbką drewna. Pozwala na wygładzenie powierzchni materiału po cięciu i przygotowanie go do montażu lub lakierowania.

Szlifierki do drewna i ich możliwości

Szlifierka jest typem obrabiarki przeznaczonej do tzw. obróbki skrawaniem. Polega ona na usuwaniu z powierzchni materiału warstwy o odpowiedniej grubości za pomocą specjalistycznych narzędzi. W przeciwieństwie do tokarek i frezarek nie posługuje się narzędziami tnącymi, ale usuwa materiał przez jego ścieranie. Z tego powodu szlifierki do drewna służą głównie do obróbki końcowej. 

Możliwości tych maszyn są jednak szerokie. Ostateczne dopracowywanie formy elementu obejmuje nie tylko wygładzanie powierzchni, ale też wyoblanie narożników, opracowywanie wnętrz otworów, powierzchni wałków itp. Różnice obejmują też stopień wygładzenia (ścierania), który osiąga się przez zastosowanie materiału ściernego o różnej gradacji. Na zakres możliwych do wykonania prac wpływa też rozmaitość konstrukcji tych maszyn.

Rodzaje szlifierek przemysłowych

Szlifierki do drewna są dostępne w wielu wariantach, które różnią się budową i możliwościami. Dlatego, wybierając maszynę do stolarni warto zwrócić uwagę na to, czy jej przeznaczenie jest zgodne z potrzebami warsztatu. Poszczególne typy tych maszyn są przeznaczone do obróbki płaskich powierzchni lub do opracowywania kantów i otworów. Inny jest też sposób ich pracy, czego przykładem są szlifierki oscylacyjne. Oto najczęściej wykorzystywane typy tych maszyn i ich charakterystyka.

 • Szlifierka taśmowa – jest maszyną o zastosowaniu profesjonalnym, dlatego doskonale sprawdzi się w warsztacie czy zakładowej stolarni. Jej specyfiką jest wykonywanie obróbki jedynie w linii prostej za pomocą taśmy ściernej o określonej szerokości. Taśma przesuwa się na specjalnych wałkach, umożliwiając opracowywanie powierzchni. Możliwości tej maszyny można dostosowywać do potrzeb przez wybór szerokości taśmy oraz prędkości jej przesuwu. Szlifierka szerokotaśmowa doskonale sprawdzi się przy obróbce dużych powierzchni płyt czy szerokich desek.
   
 • Szlifierka tarczowa – przemysłowa szlifierka tego typu jest wyposażona w dużą tarczę, która wykonuje ruch obrotowy oraz w stół roboczy, na którym umieszcza się obrabiany element. Szlifowanie polega na przesuwaniu materiału i dociskaniu go do powierzchni ściernej. Maszyny z tej kategorii są przystosowane do obróbki płaszczyzn elementów o niewielkiej szerokości, ale znaczne długości takich jak np. belki meblowe. Sprawdzają się też przy opracowywaniu mniejszych elementów.
   
 • Szlifierka oscylacyjna – charakteryzuje się specyficznym trybem pracy, podczas której element ścierny przesuwa w płaszczyźnie poziomej (ruch oscylacyjny). Za jej pomocą można opracowywać zarówno powierzchnie płaskie, jak i lekko wyokrąglone. Wśród maszyn tego typu są też szlifierki mimośrodowe, których tarcze nie tylko oscylują, ale też obracają się. Szlifierka oscylacyjna jest przeznaczona do ostatecznego wygładzania powierzchni po wstępnym szlifowaniu.
   
 • Szlifierka krawędziowa – jest maszyną przeznaczoną do obróbki krawędzi i kątów. Zapewnia wysoką dokładność dzięki usytuowaniu taśmy ściernej pod odpowiednim kątem do płaszczyzny blatu roboczego. Ten parametr można regulować, co pozwala na szlifowanie krawędzi płyt, desek czy listew wykończeniowych usytuowanych pod kątem np. 45 stopni.
   
 • Szlifierka przelotowa – To maszyna wyłącznie o zastosowaniu przemysłowym ze względu na jej parametry i możliwości pracy. Szlifierki przelotowe do drewna są wyposażone w prowadnice, które przesuwają obrabiany element pomiędzy taśmami ściernymi. Mogą one być jednostronne lub dwustronne, w których obróbka materiału jest wykonywana od dołu i od góry.

Jak dobrać odpowiednią szlifierkę do drewna?

Wybór odpowiedniej maszyny jest uzależniony od tego, jakie prace są wykonywane w stolarni. Jeśli podstawę stanowi w niej przygotowywanie elementów drewnianych do dalszej obróbki (np. w budownictwie czy konstrukcji mebli), najlepszym rozwiązaniem będą szlifierki przelotowe do drewna. Szlifierka krawędziowa jest niezastąpiona tam, gdzie produkuje się detale wykończeniowe takie jak listwy meblowe czy podłogowe. Natomiast szlifierka oscylacyjna to doskonały wybór do firm, w których realizuje się prace wykończeniowe elementów z drewna.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb.