Zastosowanie pilarek formatowych

Pilarki formatowe są świetnym sprzętem ułatwiającym cięcie różnego rodzaju płyt drewnianych. Bardzo dobrze sprawdzają się także w przecinaniu litego drewna. Pilarki formatowe do płyt nie muszą mieć bardzo wysokiej mocy, najważniejszym parametrem tego sprzętu jest precyzja.

Pilarki formatowe – jakie elementy wyposażenia są potrzebne?

Pilarki formatowe to nie tylko samo ostrze, ważne są także inne części – takie jak wózek, stół z liniałem, agregat czy posuw. Każde z nich wpływa na komfort i efektywność pracy. Jaki rodzaj pilarki do drewna i jakie wyposażenie warto kupić? To wszystko zależy od przeznaczenie urządzenia. Jeżeli chcemy kupić niewielką pilarkę do domowego warsztatu w garażu, nie potrzebujemy skomplikowanego sprzętu. W zależności od tego, czy będziemy ciąć płyty drewniane czy lite drewno – stawiamy odpowiednio na precyzję lub na moc.

Jeżeli maszyna ma służyć głównie do cięcia litego drewna, wózek może poruszać się na okrągłej prowadnicy (rura lub wałek stalowy) – odchylenia do 0.2 mm w linii cięcia nie będą miały tak wielkiego znaczenia, ważne aby moc była wystarczająca. Pilarki formatowe do płyt drewnianych – niezbędne w każdym warsztacie stolarskim – muszą być bardzo precyzyjne i warto polegać n a renomie producenta sprzętu. Wózek – czy to na rolkach czy na łożyskach kulkowych – musi zapewniać maksimum precyzji.
 

Sprawdź również: Jaką szlifierkę do drewna kupić?

Pilarki formatowe – jakie elementy wyposażenia są potrzebne?

Agregat – na co zwrócić uwagę

Agregat pilarki formatowej powinien być wykonany z jednego odlewu – to zminimalizuje drgania. Im mniejsze drgania, tym większa precyzja. Korpus agregatu wykonany z żeliwa i zamontowany więcej niż po jednej stronie zapewnia dobrą redukcję drgań. Większość uznanych producentów montuje agregaty na łożach, co daje dobre efekty przy pracy z pochylonym ostrzem.
 

Agregat – na co zwrócić uwagę

Podcinacz – czy jest potrzebny?

Podcinacz jest bardzo ważną częścią pilarki formatowej – wykonuje cięcie na spodniej stronie  płyty, dzięki czemu powierzchnia cięcia jest pozbawiona wyrw i nierówności. Takie rozwiązanie to nie tylko kwestia estetyki, ale też mniej pracy – nie trzeba szlifować  krawędzi ani marnować materiałów.
 

Może Cię zaineteresować: Czym są i do czego służą maszyny wieloczynnościowe?

Pilarki formatowe używane czy nowe?

Warsztaty stolarskie muszą być wyposażone w pilarki formatowe – to podstawowe narzędzie pracy. Czy warto kupić nowy sprzęt, czy też zdecydować się na używany? To kwestia sklepu, w którym zamierzamy nabyć urządzenie. Pilarka do płyt meblowych lub pilarka do drewna litego musi być mocna i sprawna – najlepiej skorzystać z oferty na www.maszynydodrewna.com – szeroki wybór oraz profesjonalna obsługa klienta to pewność, że zakupiona pilarka formatowa spełni nasze oczekiwania. Fachowa pomoc doradców gwarantuje, że nie przepłacimy i będziemy zadowoleni z nabytego urządzenia.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb.