Jakie zabezpieczenie filtracyjne wybrać do ściany lakierniczej?

Malowanie elementów płytowych np. w meblarstwie wymaga zastosowania odpowiedniego systemu lakierniczego. Rozpylanie farby na powierzchnię wiąże się z unoszeniem substancji chemicznej w postaci niewidocznej mgiełki. Jest ona nie tylko szkodliwa dla pracowników, ale może też negatywnie oddziaływać na urządzenia czy narzędzia znajdujące się w pomieszczeniu. Z tego powodu do lakierowania elementów płytowych stosuje się ściany lakiernicze, wyposażone w odpowiedni system wentylacji.

Czym jest i jak działa ściana lakiernicza?

Ściany lakiernicze stanowią alternatywę dla kabin lakierniczych, stwarzając znacznie szersze możliwości malowania dużych elementów. W przypadku kabiny ograniczeniem jest zamknięta przestrzeń, w której trudno manewrować płytami o większych gabarytach. Zaletą ściany jest przede wszystkim brak ograniczeń strefy malowania, co zapewnia dużą swobodę wykonywania pracy oraz jej wysoką dokładność.

 

Ściana lakiernicza ma postać ażurowej konstrukcji ograniczonej niewielkimi, ukośnie umieszczonymi ściankami. Zapobiegają one rozprzestrzenianiu się mgiełki lakieru poza stanowisko malowania i tworzą warunki sprzyjające zbieraniu tej mgiełki przez wyciąg. Istotą ściany lakierniczej jest system odsysania i filtrowania, dzięki któremu powietrze jest oczyszczane bezpośrednio w trakcie wykonywania pracy.

Jakie funkcje w ścianie lakierniczej pełni system filtracji?

Filtrowanie jest czynnością, która polega na wychwyceniu z otoczenia cząstek stałych o niewielkich rozmiarach i odprowadzeniu ich poza obręb stanowiska pracy. Zadaniem tego elementu wyposażenia jest nie tylko stworzenie komfortowych warunków pracy. Właściwie dobrany system filtracji ma też na celu usuwanie fizycznych zanieczyszczeń, które – przechwycone przez mgiełkę lakieru – mogłyby osiadać na malowanej powierzchni, negatywnie wpływając na jej estetykę.
 

Najlepsze ściany lakiernicze są wyposażane w potrójny system filtracji. Składają się na niego:

  • filtr kartonowy odpowiadający za filtrację wstępną, oddzielający od mgiełki największe cząsteczki zanieczyszczeń,
  • maty Paint Stop, o charakterystycznej labiryntowej budowie, wypełnione coraz ciaśniej upakowanymi włóknami szklanymi. Dzięki temu powietrze musi przeciskać się przez coraz węższe kanaliki, pozostawiając w nich cząstki zanieczyszczeń,
  • filtry z włókniny syntetycznej lub systemy niestandardowe kasetowe, patronowe lub przemysłowe filtry mechaniczne.

System filtracji dostosowany do specyfiki środowiska pracy

Wybór sposobu filtracji powietrza do urządzeń takich jak ściany lakiernicze jest uzależniony od różnych czynników. Biorąc pod uwagę koszty i łatwość wymiany, najlepszym wyborem jest filtr kartonowy. Jest on lekki, zajmuje niewiele miejsca i bez problemu można go wymienić w razie potrzeby. Niestety ten system filtracji zwykle nie jest wystarczający szczególnie przy większym nasyceniu powietrza mgłą lakierniczą.

Najczęściej wykorzystywany i optymalny jest system mat Paint Stop. Charakteryzują się one wysoką skutecznością, trwałością odpornością na zapychanie oraz wysokie temperatury. Alternatywą dla mat jest system wielowarstwowych filtrów Columbus. Natomiast trzeci poziom filtracji jest zalecany tam, gdzie zanieczyszczenie powietrza mgłą lakierniczą jest bardzo wysokie. Warto go zainstalować również w celu odciążenia całego systemu filtrującego i przedłużenia okresu jego niezawodnej pracy.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb.